Portalul „e-Sănătatea Mea”, tot mai aproape de lansare

22
< 1 min citire
Portalul „e-Sănătatea Mea”, tot mai aproape de lansare - portal-1782660135.webp
Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Horațiu Moldovan, anunță că portalul „e-Sănătatea Mea”, una dintre componentele principale ale noii Platforme Informatice a Asigurărilor Sociale de Sănătate (PIAS), este tot mai aproape de a deveni funcțional.
Potrivit oficialului, noua platformă informatică ar urma să fie pusă în funcțiune până la sfârșitul acestei veri și va oferi fiecărui asigurat acces securizat la propriile informații medicale. Pacienții vor putea consulta istoricul serviciilor medicale de care au beneficiat, documentele medicale, prescripțiile electronice, informațiile privind tratamentele și dispozitivele medicale utilizate, dar și un portal național de programări.
Sănătatea ne unește. Iar atunci când interesul pacientului este pus pe primul loc, putem construi împreună proiecte care schimbă cu adevărat sistemul de sănătate din România", a transmis Horațiu Moldovan.
Acesta le-a mulțumit miniștrilor Cseke Attila, Alexandru Rafila și Alexandru Rogobete pentru colaborarea și sprijinul acordat în dezvoltarea noului PIAS, considerat unul dintre cele mai importante proiecte de digitalizare a sistemului public de sănătate.
Președintele CNAS a subliniat că proiectul a beneficiat de susținerea senatorilor din toate partidele parlamentare, apreciind consensul politic în jurul unei inițiative dedicate pacienților.
 
În perioada următoare, proiectul legislativ urmează să fie dezbătut și în Camera Deputaților. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0281 secunde