Sportivii de la Delphin Înot Club s-au remarcat la Suceava

12 medalii cucerite la Cupa Bucovina

746
Micii sportivi de la Delphin Înot Club Constanța care au participat la întrecerile Cupei Bucovina, competiție desfășurată, timp de două zile, la Suceava, au obținut nu mai puțin de 12 medalii, înscriindu-se astfel pe lista remarcaților reuniunii nautice.
Titluri de campioni și-au trecut în palmares Vlad Rogoveanu (8 ani), la 50 m liber, 50 m spate, 50 m bras, și Alexia Bratosin (8 ani), la 50 m liber, 50 m spate, cu argint au fost răsplătiți Luana Boicenco (8 ani), la 50 m liber, 50 m spate, Alexandra Niculae (10 ani), la 50 m bras, și V. Rogoveanu, la 50 m fluture, iar bronzul a fost adus de A. Bratosin, la 50 m fluture, și A. Niculae, la 50 m liber și 50 m spate. Vlad Rogoveanu și Alexia Bratosin au câștigat și premiile speciale la categoriile lor de vârstă.
Chiar dacă nu au urcat pe podium, rezultate meritorii au mai obținut Andrei Dorneanu (8 ani), Carla Marian (9 ani), Maria Spânu (9 ani), Ștefan Penciu (9 ani) și Ștefan Voicu (10 ani).
"A fost un concurs foarte puternic, la care au participat înotători din Baia Mare, Brăila, Buzău, Bistrița, Bacău, Târgu Mureș, Piatra Neamț, Constanța și Suceava. Dintre cei nouă înotători ai clubului nostru, aproape jumătate au cucerit medalii, iar acest lucru nu poate decât să ne bucure", a declarat, pentru "Cuget Liber", președintele Delphin Înot Club, Aurel Șeicaru.