Campionatele Naționale de natație pentru juniori II, la final

"Delfinii" au înotat cu spor în bazinul de la Baia Mare

3849
Tinerii înotări constănțeni participanți la Campionatele Naționale de juniori II de la Baia Mare au avut evoluții onorabile: s-au calificat în 34 de finale, unde au obținut 17 medalii. Cel mai bun "delfin" a fost Răzvan Grădinaru.

Marea speranță a natației constănțene, Răzvan Grădinaru, sportiv de la care se așteaptă să calce pe urmele olimpicului Răzvan Florea, a câștigat nu mai puțin de șase medalii la ediția 2010 a Campionatului Național rezervat juniorilor II, competiție care s-a desfășurat, timp de patru zile, la Baia Mare, în bazin de 50 de metri, opt culoare.
În vârstă de 15 ani, "delfinul" Farului a devenit campion al României în probele de 50 m bras, 100 m bras, 100 m fluture și 200 m mixt, și-a adjudecat argintul la 200 m fluture și a terminat al treilea finala la 200 m bras.
A cincea medalie de aur care a ajuns în vitrina clubului Farul a fost adusă de Atila Abibula (15 ani), la 200 m bras, același înotător fiind recompensat cu bronz la 100 m bras.
Pe podium, au mai urcat Adrian Bejan (CS Farul; 14 ani) - argint la 50 m bras, 100 m bras, 200 m liber; bronz la 200 m mixt, Andrei Ganea (CS Farul; 14 ani) - bronz la 100 m liber și 200 m liber, dar și componenții ștafetelor masculine de 14 ani ale Farului (Radu Zibileanu / A. Bejan / Eduard Ene / A. Ganea) - argint la 4X100 m liber și 4X200 m liber și bronz la 4X100 m mixt.
Constănțenii s-au mai calificat în alte 17 finale, în care, din păcate, nu au prins podiumul. Rezultatele au fost următoarele: A. Bejan - locul IV la 200 m bras, locul V la 400 m mixt, locul VI la 100 m liber; Ayhan Burmambet (Palatul Copiilor; 15 ani) - locul IV la 50 m spate, locul VI la 50 m liber, locul VII la 50 m fluture; A. Abibula - locul IV la 50 m bras; A. Ganea - locul VI la 400 m liber și 800 m liber, locul VII la 50 m liber; E. Ene - locul VI la 50 m bras, locul VIII la 100 m bras; R. Zibileanu - locul VII la 50 m fluture, locul VIII la 100 m fluture; Maximilian Mirciu (Palatul Copiilor; 14 ani) - locul VII la 50 m spate; Silvia Macovei (Palatul Copiilor; 13 ani) - locul VIII la 100 m fluture; Selma Reșid (Palatul Copiilor; 14 ani) - locul VIII la 200 m spate.