12 medalii pentru kaiakiștii și canoiștii de la CS Farul

468
La Campionatul Național de Primăvară la kaiac-canoe, fond și viteză, concurs desfășurat, zilele trecute, la Bascov și care a găzduit categoriile de juniori I, II și cadeți, sportivii de la CS Farul Constanța au obținut 12 medalii: trei de aur, șase de argint și trei de bronz.
Rezultatele la kaiac sunt următoarele: juniori I - Ionuț Maniachin și Ionuț Sârbu, locul 1 în proba K2x4000m, locul 2 la K2x1000m, locul 2 la K2x200m; juniori II - Andra Sârbu și Daniela Varona, locul 1 la K2x3000m, locul 2 la K2x500m, locul 2 la K2x200m; Adrian Bularda a obținut locul 1 la K1x1000m, locul 3 la K1x3000m și locul 3 la K1x200m.
Iată și performanțele înregistrate la canoe: juniori I - Ionel Ciornei, locul 2 la K1x4000m, locul 3 la K1x1000m; cadeți - George Șorici, locul 3 la K1x300m.
Antrenorii sportivilor de la CS Farul sunt profesorii Ștefan, Maria și Gabriel Aftenie.
"Am obținut rezultate bune, deși se puteau obține și mai multe medalii. La proba de dublu kaiac 200 metri, echipa Sârbu - Maniachin a fost nevoită să piardă câteva momente din start, datorită unor probleme tehnice la block-start, care s-a înțepenit. Acum, sportivii Maniachin, Sârbu, Varona, Ciornei și Petrică Moreianu se pregătesc de Europenele din iulie, de la Montemar, Portugalia. Țin să mulțumesc pentru sprijin sponsorului nostru, SC Celco SA", declară, pentru "Cuget Liber", antrenorul Gabriel Aftenie.