Academia Hagi, vicecampioană la Turneul "Talent Cup"

1087
Academia Hagi, vicecampioană la Turneul
Întrecerea de la Constanța, de pe stadionul "Farul", a fost câștigată de Real Madrid, în vreme ce Galatasaray a completat podiumul.

Ediția inaugurală a "Talent Cup", competiție rezervată echipelor Under-17 (fotbaliști născuți după 1 ianuarie 1993), i-a revenit, cu punctaj maxim (trei victorii din trei meciuri), lui Real Madrid, care, în ultima partidă, a dispus cu 2-0 (Emre Ozer - autogol 40+1, Alejandro Jose Samaniego Raya 47) de Galatasaray. Madrilenii au primit trofeul cuvenit învingătorilor de la Gică Hagi și Elena Frîncu, directorul DSJ Constanța.
Academia Hagi a încheiat turneul pe locul doi, după ce a remizat la final cu Barcelona, 2-2 (Gavra 57, Iancu 80+1 - penalty / Cruyff 56, Medeșan 60 - autogol), iar pe trei și patru s-au clasat Galatasaray și formația catalană.
Deși prima repriză a meciului Academia Hagi - Barcelona s-a încheiat cu scor alb, cele două echipe au ratat câteva bune ocazii: Coteanu (10), Asan (16), respectiv Angoy Cruyff (7 - bară). După pauză, Barca a tras iar în bară, prin Prieto, dar scorul a fost deschis de Academie, în minutul 57, când Gavra a punctat cu un lob din afara careului.
Barcelona a reușit să întoarcă scorul însă în patru minute: 56 - Cruyff (1-1), 60 - Medeșan autogol (2-1). Până la urmă, Academia a obținut un egal, după ce, în prelungirile meciului (minutul 80+1), Iancu a transformat un penalty obținut de Păiuș.