575
„Aerobicii” juniori ai României, calificaţi în şase finale, la Campionatele Mondiale - aerobicii-1621765882.jpg

România are reprezentanţi în şase finale la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică pentru juniori de la Baku, adică în toate probele în care a aliniat sportivi. Este cea mai importantă competiţie de aerobic din 2021.

„Aerobicii” români se numără printre vedetele competiţiei din capitala Azerbaidjan-ului, cea de-a 16-a ediţie a Campionatelor Mondiale reunind, după restricţiile pandemiei Covid-19, cei mai valoroşi sportivi ai lumii.

La individual masculin (12-14 ani), Leonard Manta s-a clasat pe locul al doilea în calificări (20,400), după Danila Kudinov (Rusia; 20,550). În finală a mai acces şi Vlad Popa (19,750), ocupant al celei de-a şaptea poziţii.

În proba de perechi mixte (15-17 ani), România 2 (Daria Mihaiu - Darius Branda) a ocupat locul patru (19,700) şi va evolua în finală, în timp ce România 1 (Larisa Şuiu - Vlad Siminea) s-a clasat pe locul nouă (19,000), fiind prima rezervă în finală.

La grup (15-17 ani), România, în componenţa Leonard Manta, Darius Branda, Daria Mihaiu, Larisa Şuiu, Claudia Gheorghe) a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului în calificări (19,500), după grupurile Ungariei (19,850) şi Rusiei (19,700).

Şi la aerobic dance, România (Daria Mihaiu, Mirela Frîncu, Larisa Şuiu, Vlad Popa, Mădălin Boldea, Darius Branda, 15-17 ani) a fost în Top 3, cu 17,200, după Rusia (17,450), dar înaintea Ungariei (17,200).

La individual feminin (grupa de vârstă 15-17 ani), Claudia Ristea s-a clasat pe locul trei în calificări, cu 19,850 puncte, iar la trio (15-17 ani), România 2 (Claudia Ristea, Claudia Gheorghe şi Leonard Manta) a ocupat primul loc în calificări, cu 19,650, iar România 1 (Vlad Siminea, Vlad Popa, Mădălin Boldea) a ocupat locul nouă, cu 18,600, fiind prima rezervă în finală.

„Aerobicii” tricolori sunt însoţiţi la Baku de antrenoarele Cristiana Spînu, Cristina Dulgheroiu şi Mariana Mezei.

Săptămâna aceasta, de joi, 27 mai, până sâmbătă, 29 mai, vor concura la Baku, la cea de-a 16-a ediţie a Campionatelor Mondiale, şi componenţii lotului de seniori.

Echipa de gimnastică ritmică a României a ocupat locul 10 la ansamblu în concursul rezervat junioarelor în cadrul Cupei „Irina Deleanu”, competiţie găzduită de Sala Polivalentă din Bucureşti.

Ansamblul format din gimnastele Iulia Besoiu, Catrina Maria Buniov, Carina Crainic, Dalia Maria Marin, Ana Mezei şi Claudia Mitan a acumulat un total de 44,400 de puncte (23,950 de puncte la minge şi 20,450 de puncte la panglică). Proba a fost câştigată de Polonia, cu 60,100 de puncte, urmată de Israel, cu 59,850 puncte, şi Ungaria, cu 57,250 puncte.

În competiţia de ansamblu a senioarelor, au concurat doar trei ţări. Primul loc i-a revenit echipei Mexicului (72,650 puncte), urmată de cea a Ungariei (67,950 puncte) şi de cea a Slovaciei (43,900 puncte).