Campionatul Mondial de Fotbal, prima zi

Africa de Sud și Mexic și-au împărțit punctele

434

Meciul de deschidere, de vineri, s-a încheiat la egalitate, 1-1. Într-o partidă cu multe ocazii mari, gazdele competiției au deschis scorul, iar mexicanii au revenit pe tabelă.

Stadionul "Soccer City" din Johannesburg, galben - verde, cu 84.490 de spectatori în tribune, și vacarmul vuvuzelelor nu i-au ajutat în prima repriză pe sud-africani, mexicanii fiind cei care au ratat primele trei ocazii importante (G. Dos Santos 3, Franco 32, 40).
Gazdele au replicat abia în minutul 43 (Mphela), dar, la scurt timp după pauză (min. 55), au reușit să deschidă scorul (Tshabalala). Mexicanii au acuzat șocul și, după situația lui Dos Santos (60), Africa de Sud a avut două oportunități de a majora scorul (Mphela 66, Modise 69). Totuși, în minutul 79, mexicanii au reușit egalarea, prin Marquez.
Africa de Sud a fost apoi la un pas de a lua toate punctele, când, în minutul 89, Mphela a trimis în bară.
Au evoluat: Africa de Sud (selecționer, Carlos Alberto Parreira): Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala (46 Masilela) - Letsholonyane, Dikgacoi - Modise, Pienaar (83 Parker), Tshabalala - Mphela; Mexic (selecționer, Javier Aguirre): Perez - Aguilar (57 Guardad), Rodriguez, Salcido, Osorio - Juarez, Marquez, Torrado - Vela (69 Blanco), Franco (72 Hernandez), G. Dos Santos.
Cel de-al doilea meci de vineri de la Mondiale a fost Uruguay - Franța (tot în grupa A).

Cu Naomi Campbell, dar fără Mandela
Cu două ore înainte de partida Africa de Sud - Mexic, pe stadion s-a desfășurat festivitatea de deschidere a Campionatului Mondial, ceremonialul ținând în jur de 40 de minute.
La momentele artistice de la nivelul terenului au participat peste 1.500 de persoane (dansatori, artiști și cântăreți, inclusiv celebrul interpret american R. Kelly), în vreme ce, în tribune, fondul sonor a fost dominat de vuvuzelele spectatorilor.
În sectorul VIP-urilor, alături de numeroase personalități ale vieții politice și sportive, s-a aflat și modelul Naomi Campbell. A lipsit însă Nelson Mandela, îndoliat de moartea uneia dintre strănepoatele sale.