63
Alexandra Cadanțu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Florianopolis - cadantu-1393414717.jpg

Jucătoarea de tenis Alexandra Cadanțu, locul 62 WTA și cap de serie numărul 6, a învins-o, marți, cu scorul de 6-2, 6-3, pe sportiva germană Dinah Pfizenmaier, locul 84 WTA, în turul doi al turneului de la Florianopolis (Brazilia), cu premii de 250.000 de dolari. Partida dintre cele două jucătoare a durat o oră și 40 de minute, informează Mediafax. În sferturi, Cadanțu o va întâlni pe învingătoarea din meciul Barbora Zahlavova Strycova (Cehia), locul 67 WTA - Iaroslava Șvedova (Kazahstan), locul 79 WTA. Pentru calificarea în turul trei, Cadanțu va primi 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA. Alte două românce vor evolua în turul doi, Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, cu Teliana Pereira (Brazilia), locul 103, și Monica Niculescu împotriva sportivei Danka Kovinici (Muntenegru), locul 159 WTA, jucătoare venită din calificări.