Alexandra Cadanțu și Alexandra Dulgheru, eliminate la Florianopolis

57

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, venită din calificări, a abandonat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, informează Mediafax.

Dulgheru a abandonat în setul doi al meciului cu jucătoarea Klara Zakopalova, a treia favorită și locul 32 WTA, la scorul de 6-3, 5-2 pentru sportiva cehă. Meciul a durat o oră și 26 de minute. Pentru participarea în turul trei, Dulgheru a obținut 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA. Tot joi, jucătoarea de tenis Alexandra Cadanțu, locul 62 WTA și cap de serie numărul 6, a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Florianopolis (Brazilia). Cadanțu a fost învinsă în sferturile de finală, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră și 17 minute de joc, de sportiva Iaroslava Șvedova din Kazahstan, locul 79 WTA. Pentru participarea în turul trei, Cadanțu a obținut 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA.