Concurs Andreea Ogrăzeanu, cel mai bun punctaj la Cupa București

1285

Atleta Andreea Ogrăzeanu, legitimată la CSS Alexandria - Farul Constanța, a fost cea mai bună sportivă a Cupei municipiului București, potrivit punctajului realizat. Ogrăzeanu a câștigat proba de 60 m, cu timpul de 7,39 s, performanță pentru care a primit 1.104 puncte, la egalitate cu Corina Dumbrăveanu (CSM București), învingătoare la 1.500 m (4:15,56).
Prin timpul realizat, Andreea a fost la un pas de a se califica la Campionatul Mondial de sală, de luna viitoare, de la Doha, baremul la 60 m pentru participarea la întrecerea din Qatar fiind 7,37 s.
La Cupa București, au mai urcat pe podium trei constănțeni: Bogdan Țucă (Farul) - locul doi la 400 m (49,29 s), Oana Ganera (Farul) - locul doi la 60 m (8,01 s) și Ionuț Baciu (Farul) - locul trei la 60 m (7,09 s).
Un timp bun, 48,02 s, a realizat și Iulian Geambazu (Farul), în proba de 400 m a meeting-ului atletic de la Viena, în care s-a clasat pe poziția a 14-a.