515
Atleta veterană Veronica Negreanu a terminat Crosul Unirii în uralele asistenței - atleta-1511891715.jpg

Sâmbătă, 25 noiembrie, la Alba Iulia, a avut loc cea de-a 49-a ediție a Crosului Unirii, competiție la care au luat parte peste 350 de sportivi din întreaga țară, cu vârste cuprinse între 6 și 91 de ani.

Cel mai emoționant moment a fost cursa veteranilor, unde patru alergători, trecuți bine de prima tinerețe, au trecut linia de sosire ținându-se de mână, în uralele asistenței. Printre aceștia, s-a aflat și constănțeanca Veronica Negreanu (87 de ani), o obișnuită a concursurilor de acest gen, câștigătoare a medaliei de aur la categoria 85-89 de ani feminin.

De profesie medic, fire energică și naționalistă convinsă, Veronica Negreanu a avut și un mesaj pentru tineretul românesc: "Barbu Ștefănescu Delavrancea spunea: «România este patria noastră și a tuturor românilor, e România celor de demult și a celor de la mai apoi, e patria celor dispăruți și a celor ce va să vie». Așa că, dragi români, iubiți-vă patria mai mult. Nu mai lăsați străinii să își bată joc de acest pământ minunat".