168
Atletism / 19 medalii pentru România la Campionatele Balcanice de seniori. Pe locul doi în clasamentul pe naţiuni - 1-1655710499.jpg

Atleţii români au cucerit 19 medalii - opt de aur, cinci de argint şi şase de bronz - la Campionatele Balcanice rezervate seniorilor, competiţie desfăşurată, sâmbătă şi duminică, pe stadionul „Nicolae Mărăşescu” din Craiova.

La cea de-a 75-a ediţie a Campionatelor Balcanice, medalii de aur au câştigat Gabriel Bitan (lungime), Andrei Toader (greutate), Sorin Dringo (400 m), Claudia Bobocea (800 m), ştafeta masculină de 4x100 m (Petre Rezmiveş, Alin Anton, Ionuţ Neagoe, Marian Tănase), Alexandru Novac (suliţă), Alin Firfirică (disc) şi Daniela Stanciu (înălţime), informează Federaţia Română de Atletism.

Argintul a fost cucerit de Valentin Toboc (lungime), Claudia Prisecaru (3.000 m obstacole), Florentina Iuşco (lungime), Beatrice Puiu (heptatlon) şi Claudia Florea (1.500 m), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de Andreea Taloş (triplusalt) şi Mirela Lavric (400 m), Alin Anton (110 m garduri), Denis Both (suliţă), Lenuţa Simiuc (1.500 m) şi ştafeta feminină de 4x400 m (Rebeca Ciocan, Lenuţa Simiuc, Sanda Belgyan, Mirela Lavric).

În clasamentul pe naţiuni, Grecia a ocupat prima poziţie (8-6-9), urmată de România (8-5-6), Turcia (6-6-10), Serbia (5-3-2), Ucraina (4-6-0), Slovenia (3-1-2), Austria (2-2-2) etc.