Atletul Silviu Stan, aur și argint la Naționalele de copii

3462
Atletul Silviu Stan, de la Axiopolis Cernavodă, a cucerit două medalii la Campionatul Național de copii 1 și 2, de la București. Stan, în vârstă de 13 ani, a concurat la copii 1, secțiune la care a câștigat proba de lungime, cu performanța de 5,60 m (la egalitate cu ocupantul locului secund), iar la 200 m a obținut medalia de argint. Timpul obținut - 26,62 s, câștigătorul scoțând 25,75 s.
Evoluție foarte bună a avut și Florentin Cojocaru (11 ani), de la CS Farul Constanța, care a luat aur la triatlon copii 2, cu 782 puncte, cu 68 mai mult decât cel care a ieșit vicecampion.
În apropierea podiumului, s-au clasat Valentin Scanghel (Farul) - locul patru la triatlon copii 1 (968p) și ștafeta masculină de 4X1 tur de la Axiopolis Cernavodă (Cosmin Constantin, Marius Hristu, Ioan Soitărău, Ion Crăciun), care, cu 1:54,46, a ocupat poziția a cincea.