Campionatul Mondial de Fotbal din Africa de Sud

Brazilia plânge, Olanda a eliminat-o în sferturi

1228
Surd-americanii au ratat accederea în semifinale, pierzând meciul cu "Portocala Mecanică", 1-2, după ce au avut 1-0 la pauză.

Lacrimi în Brazilia! Privită ca o pretendentă certă la titlu, "Selecao" s-a oprit la Mondial mult mai devreme decât se aștepta, în sferturi, după înfrângerea cu 1-2 (Robinho 10 / Felipe Melo 53 autogol, Sneijder 68) de vineri, în fața Olandei.
Oamenii lui Dunga au condus cu 1-0 încă din minutul 10, dar olandezii au renăscut după pauză, profitând și de relaxarea brazilienilor. Când sud-americanii s-au trezit a fost prea târziu. În plus, în cursa lor după egalare au avut și handicapul unui om în minus, după ce Felipe Melo a primit roșu direct în minutul 73. În urma acestei înfrângeri, selecționerul brazilian Dunga și-a dat demisia.
Au jucat: Olanda (selecționer, Bert van Marwijk): Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Ooijer, Van Bronckhorst (cpt.) - Van Bommel, De Jong - Robben, Sneijder, Kuyt - Van Persie (85 Huntelaar); Brazilia (selecționer, Carlos Dunga): Julio Cesar - Maicon, Lucio (cpt.), Juan, Bastos (62 Gilberto) - Felipe Melo - D. Alves, Kaka, G. Silva - Robinho - Luis Fabiano (77 Nilmar).
În semifinale, Olanda va întâlni Uruguay, care, vineri, în sferturi, a învins Ghana, după executarea loviturilor de departajare. După 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1 (Forlan 55 / Muntari 45+2), iar la 11 m Uruguay s-a impus cu 4-2.