Campionii Cupei Primăverii la șah, desemnați la Complexul Cleopatra

897
1
Duminică, în Salonul Olimpic al Complexului Cleopatra din Mamaia, s-au desfășurat întrecerile celei de-a patra ediții a concursului internațional de șah Cupa Primăverii, organizată de Clubul Sportiv Cleopatra, în colaborare cu Asociația Județeană de Șah Constanța. 


Aproximativ 150 de concurenți au fost înscriși la cele patru secțiuni - Open, U8, U10 și U12, ce au luptat pe parcursul a nouă runde, pentru punctele ELO și premiile oferite de organizatori. 


"Competiția s-a bucurat de o prezență numeroasă, mai ales la nivelul copiilor și juniorilor. În felul acesta, s-a realizat și obiectivul principal pe care și l-a propus președintele CS Cleopatra, Vasile Chirondojan, acela de a oferi un bun prilej de verificare a tinerilor șahiști înaintea Campionatului Național și a celorlalte competiții naționale și internaționale la care vor participa în perioada următoare", a declarat, pentru "Cuget Liber",  prof. Claudiu Iordache, președintele Asociației Județene de Șah Constanța. 


Le festivitatea de premiere, Mihai Șerpoianu a prezentat o scurtă documentare despre importanța zilei de 27 martie 1918, când a avut loc unirea cu Basarabia, iar premiile au fost înmânate câștigătorilor de cei trei arbitri ai competiției: Claudiu Iordache, Andrei Furcă și Octavian Moise. 




Iată cum arată clasamentele pentru fiecare categorie: Open - 1. Eduard Văleanu (Victoria Techirghiol), 2. Daniel Dumitrașcu (ACS Fianchetto Constanța), 3. Dejan Dimitrov (Bulgaria), 4. Cicirone Spulber (Universitatea Arad), 5. Alexandru Kutnik (Sissa), 6. Toma Kirjakov (Bulgaria), 7. Sorin Dragomir; veterani - 1. Gheorghe Țintă (Axiopolis Cernavodă), 2. Mihai Papazicu (Sissa), 3. Vasile Constantin (Sissa); juniori U14 - 1. Mihalis Raftopol, 2. Ștefan Rață, 3. Răzvan Broatec - toți de la CS Noua Generație Mangalia; juniori U12 - 1. Radu Cârâc (CS Medgidia), 2. Radu Dincă (Noua Generație), 3. Călin Zăbavă (ACS "Elisabeta Polihroniade" București); fete - 1. Ivelina Hristova (Bulgaria), 2. Elise Emin, 3. Cristina Dumitrașcu (ambele Noua Generație). 


La categoria U12: clasament general - 1. Akan Iusuf (CS Medgidia), 2. Andrei Jitea (ACS Fianchetto), 3. Roberto Ghiță (CS Medgidia); U11 - 1. Darius Nedelcu (CS Palatul Copiilor), 2. Alexandru Cociașu (CS Palatul Copiilor), 3. Marian Popa (CS Medgidia); fete - 1. Teodora Ilinca (CS Palatul Copiilor), 2. Andra Minciună (CS Medgidia), 3. Daria Constantinescu (CS Palatul Copiilor). 


La U10: clasament general - 1. David Chircor (CS Palatul Copiilor), 2. Mircea Cazan (ACS Fianchetto), 3. Eduard Focșa (CS Palatul Copiilor); U9 - 1. Luca Popa (Noua Generație), 2. Ayhan Abdurrezak (CS Medgidia), 3. Luca Dancă (ACS Fianchetto); fete - 1. Maria Dorobanțu (Sissa), 2. Maria Voinea (Noua Generație). 


La U8: clasament general - 1. Radu Satmarii, 2. Radu Vlăsceanu (ambii ACS Fianchetto), 3. Iulia Piștea (CS Năvodari); U7: 1. David Islai (Palatul Copiilor), 2. David Banu (ACS Fianchetto), 3. Alberta Stanciu (Juniorul Constanța); U6: 1. Onur Geafar, 2. Eda Geafar (ambii de la CS Palatul Copiilor), 3. Victor Szente (Noua Generație). 


Comentează știrea

Kasparov
20 martie 2018
Atenție părinți și copii

Singurele școli de șah serioase din Constanța sunt cele conduse de maeștrii Iordache și Moise. Celelalte școli de șah sunt panarame!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.41 secunde