Campionatele Europene de tenis de masă pe echipe-seniori

Constănţeanca Eliza Samara a punctat pentru România în victoria cu Belgia

205

Tur de forţă pentru naţionala feminină de tenis de masă a României la Campionatele Europene pe echipe-seniori găzduite de BT Arena din Cluj Napoca.

Sportivele antrenate de constănţenii Viorel Filimon şi Elena Sebe au încheiat rapid primul meci al Grupei B, obţinând o victorie-fulger în compania reprezentativei Belgiei, scor 3-0.

Bernadette Szocs a deschis balul şi, după ce i-a cedat primul set (8-11) Nathaliei Marchetti, a mărit treptat ritmul şi a întors scorul, adjudecându-şi următoarele trei seturi, 12-10, 11-6, 11-8.

3-1 s-a terminat şi al doilea meci, care le-a adus faţă în faţă pe Elizabeta Samara şi Margo Degraef. România a punctat, din nou, prin siguranţa în joc arătată de constănţeanca medaliată cu bronz la Campionatul European individual din acest an: 11-7, 11-2, 10-12, 11-7. Daniela Dodean Monteiro a intrat ultima la masa de joc şi a terminat ferm, fără a cedat vreun set: 3-0 (11-5, 11-5, 11-3) împotriva Sarei Devos.

În concursul masculin, naţionala României, antrenată de constănţeanul Andrei Filimon, s-a impus, tot cu 3-1, în al doilea meci al grupei, cu Finlanda.

Tricolorii au avut parte de aceeaşi susţinere din partea spectatorilor, iar clujeanul Rareş Şipoş a trăit un meci emoţionant contra lui Benedek Olah, în care „România, România” şi „Hai, Rareş” s-au auzit la fiecare întrerupere a jocului. A fost 3-2 (8-11, 11-9, 5-11, 11-9, 11-8) pentru sportivul român, iar Ovidiu Ionescu a continuat cu un 3-0 fără speranţe (11-2, 11-4, 11-4) pentru Sam Khosravi.

Hunor Szocs a intrat mai greu în al treilea meci al întâlnirii, iar finlandezul Alex Naumi a dus scorul la 2-0 la seturi. Românul a revenit, dar nordicul a fost cel care a câştigat, 3-1 (16-14, 11-8, 9-11, 11-7).

Punctul decisiv a fost adus de acelaşi Ovidiu Ionescu, protagonistul unui meci mai dificil decât primul jucat, în care l-a întâlnit pe Benedek Olah. Finlandezul a condus cu 2-1, însă românul a găsit resursele fizice şi psihice necesare pentru a întoarce soarta partidei, victorie cu 3-2 (13-11, 7-11, 6-11, 11-5, 11-6).

Vineri, 1 octombrie, se vor disputa partidele din sferturile de finală, sâmbătă, 2 octombrie, sunt programate semifinalele, iar duminică, 3 octombrie, finalele.

2021 Gazprom European Table Tennis Team Championships reuneşte la start 24 de reprezentative feminine şi 26 masculine.

Naţionala feminină a României porneşte cu prima şansă la cucerirea trofeului, mai ales că ultimele două ediţii, cele din 2017 (Luxemburg), respectiv 2019 (Nantes), s-au încheiat cu triumful tricolorelor.