Divizia A1 la volei feminin, turneul numărul şase

CS Medgidia, învinsă la mare luptă de CSM Târgovişte

204

După două victorii - 3-0 cu FC Argeş şi 3-2 cu CS Dinamo Bucureşti -, echipa feminină de volei CS Medgidia a pierdut cel de-al treilea (şi ultimul) meci din cadrul celui de-al şaselea turneu al Diviziei A1, găzduit de Sala Sporturilor din Târgovişte.

Formaţia constănţeană, antrenată de Florin Voinea şi Radu Began, a fost învinsă, cu scorul de 1-3, de CSM Târgovişte, echipa gazdă fiind la ora actuală liderul clasamentului.

Dâmboviţencele şi-au adjudecat fără probleme setul întâi, 25-15, dar Medgidia a revenit în forţă şi a egalat la general, după ce s-a impus în parţialul secund, 25-23. Setul trei a fost controlat din nou de CSM Târgovişte, 25-20, iar setul patru, de obicei „specialitate” dobrogeană, a fost câştigat tot de gazde, care, trăgând concluziile de rigoare după thrillerul Dinamo - Medgidia, au închis conturile la 27-25.

CSM Târgovişte, care îşi trece astfel în cont cea de-a 11-a victorie consecutivă în campionat, a avut în cubaneza Heidy Casanova cea mai bună jucătoare de pe teren, cu 30 de puncte. Rodica Buterez a adăugat 12 puncte, iar Gherghana Dimitrova şi Dominika Sobolska, 11 puncte fiecare. De cealaltă parte a fileului, Andreea Ordeanu a bifat 19 puncte, iar Adriana Matei a contribuit cu 15 puncte.

Aşadar, CS Medgidia încheie anul promițător, cu două victorii din trei meciuri jucate la turneul cu numărul şase al Diviziei A1. A fost un tur de campionat disputat în condiţii speciale, marcat de pandemia Covid-19, dar voleibalistele constănţene au muncit din greu şi au făcut un tur foarte bun, reflectat şi de locul (4) din clasament.

Campioana CSM Volei Alba Blaj a adăugat şi ea o nouă victorie, a zecea în actuala stagiune a DA1 feminine, 3-0 cu CSU Belor Galaţi.

Tot la Blaj, CS Ştiinţa Bacău a trecut de CSO Voluntari cu 3-0, iar la Târgovişte, CS Dinamo Bucureşti a învins-o, aşa cum era de aşteptat, pe FC Argeş, scor 3-0.

În clasament, CSM Târgovişte se află pe primul loc, cu 32 puncte, urmată, în ordine, de CSM Volei Alba Blaj, 30 puncte, CS Dinamo, 23 puncte, CS Medgidia, 23 puncte, etc.

Iată câteva rezultate ale partidelor din turneul numărul şase al Diviziei A1 masculine: la Zalău: CSU Știința București - CS Dinamo București 0-3, CSU Brașov - CSS CNE LAPI Dej SCM Zalău 0-3, CS Dinamo București - CSU Brașov 3-0, CSU Știința București - CSU Brașov 3-0, CSS CNE LAPI Dej SCM Zalău - CS Dinamo București 3-0; la Dej: CS U Cluj - CSA Steaua București 1-3; la Craiova: CSM Arcada Galați - CS UV Timișoara 3-0, CS Știința Explorări Baia Mare - SCMU Craiova 0-3.