344
CSM București a fost învinsă de danezele de la Esbjerg, în sferturile Ligii Campionilor - 33651286878282825601440-1682877129.jpg

CSM Bucureşti a fost învinsă în deplasare de formaţia daneză Team Esbjerg, cu scorul de 32-28 (17-13), duminică, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

''Tigroaicele'' au început bine şi au condus cu 4-2 şi 5-3, dar Esbjerg a înscris de patru ori la rând (7-5) şi a preluat controlul. Danezele au intrat la pauză cu un avans de patru goluri, 17-13, potrivit Agerpres.

În repriza secundă, Team Esbjerg a avut şi şapte goluri în plus pe tabelă, 24-17, dar CSMB a reuşit să se apropie la trei goluri pe final, 31-28, dar a ratat şansa de se apropia la doar două lungimi şi Esbjerg a înscris în penultima secundă, câştigând cu 32-28.

Pentru CSM au înscris Emilie Hegh Arntzen 10 goluri, Cristina Neagu 7, Siraba Dembele Pavlovic 5, Elizabeth Omoregie 3, Malin Larsen Aune 1, Marina Sudakova 1, Crina Pintea 1.

Laura Glauser a apărat 7 aruncări (43,75%), iar Evelina Eriksson a parat 5 şuturi (21,74%):

Golurile gazdelor au fost reuşite de Mora Mork 8, Ingstad Vilde Mortensen 6, Henny Ella Reistad 5, Anne Tolstrup Petersen 4, Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 3, Kaja Kamp Nielsen 2, Kristine Breistol 2, Kathrine Brothmann Heindahl 1, Mette Tranborg 1.

Amalie Milling a apărat 5 şuturi (31,25%), iar Anna Opstrup Kristensen a parat 4 aruncări (19,05%).

Meciul a fost arbitrat de lituanienii Tomas Barysas şi Povilas Petrusis, iar delegaţi EHF au fost spaniolul Pablo Permuy şi norvegianul Svein Olav Oie.

Manşa secundă se va juca pe 7 mai, în Sala Polivalentă din Bucureşti.