Liga Naţională de handbal masculin, etapa a 15-a

CSM Constanţa, cursă excelentă de urmărire în derby-ul cu Steaua

388

Meci dramatic la Sala Sporturilor, unde, în etapa a 15-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, CSM Constanţa a primit vizita Stelei Bucureşti. Oaspeţii au avut iniţiativa în prima repriză, pe care au terminat-o în forţă, cu două goluri consecutive în ultimul minut, astfel că, la pauză, tabela indica scorul de 17-13 pentru Steaua.

La reluare, într-o atmosferă incendiară creată de suporteri, jucătorii antrenaţi de George Buricea şi Ionuţ Puşcaşu au început cursa de urmărire, anulând rapid handicapul de patru goluri (18-18, min. 34) şi mergând apoi umăr la umăr până la 25-25 (min. 47). Din acel moment, constănţenii au călcat acceleraţia şi s-au desprins decisiv, 30-27 (min. 53), câştigând finalmente cu 32-31.

Rusu a făcut minuni în poartă, apărarea a fost o nucă tare pentru adversari, iar Ravnic, Nistor, Komogorov şi Ilie au înscris goluri importante în momentele cheie ale jocului.

Pentru CSM Constanţa, au evoluat: Vasile, Rusu - Ravnic 7 goluri (2x7m), Ilie 5, Nikolic 4, Nistor 4 (1x7m), Komogorov 4, Braselleur 4, Vegar 1, Stankovic 1, Drăgan 1, Chikovani 1, Susanu, Caba.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: HC Buzău - SCM Politehnica Timişoara 27-29, CSM Bucureşti - CS Minaur Baia Mare 27-29 (meci arbitrat de brigada constănţeană Ionuţ Ghiţă / Sebastian Topliceanu), AHC Potaissa Turda - CSM Odorheiu Secuiesc 33-30, CSM Vaslui - CSM Oradea 25-24, CSM Bacău - CSM Focşani 25-26 (meci arbitrat de brigada constănţeană Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu), CS Dinamo Bucureşti - CSU din Suceava 42-31.

În clasament, lideră autoritară este CS Dinamo Bucureşti (45 puncte), campioana fiind urmată, la mare distanţă, de CSM Constanţa (35 p), CS Minaur Baia Mare (33 p), CSM Bucureşti (30 p) şi CSA Steaua Bucureşti (28 p).

Liga Naţională ia o pauză până pe 4 februarie, când CSM Constanţa va juca, în deplasare, cu CSM Oradea.

CS Rapid Bucureşti a obţinut o victorie de prestigiu în Liga Campionilor la handbal feminin, scor 30-27 (15-16) în compania multiplei campioane Gyori Audi ETO KC, într-un meci din Grupa B, găzduit de Sala Polivalentă.

Giuleştencele şi-au luat astfel revanşa după înfrângerea de la Gyor, scor 30-32.

Rapid va juca următorul meci pe 17 decembrie, în deplasare, cu Storhamar Handball Elite (Norvegia).