Liga Naţională de handbal masculin, etapa a 14-a

Remiză la Focşani! CSM Constanţa, egalată în chiar ultima secundă

225

CSM Constanţa a fost la… o secundă de victorie pe terenul CSM-ului Focşani, în meciul din etapa a 14-a, prima din returul Ligii Naţionale. Cu două minute înainte de final, dobrogenii aveau avans de trei goluri, însă vrâncenii au remontat spectaculos.

Debutul meciului de la Focşani a stat sub semnul echilibrului, apoi CSM Constanţa s-a desprins la trei goluri (9-6, min. 18; 12-9, min. 23) şi se părea că „linia” jocului este trasată. Gazdele au recuperat pas cu pas, fostul jucător al HC Dobrogea Sud Nikola Crnoglavac a marcat golul de 13-13 (min. 29), însă Komogorov a înscris, cu o aruncare de la 9 metri, în ultima secundă a primei reprize şi CSM Constanţa a intrat cu avantaj la limită la cabine, 14-13.

În repriza secundă, tot Constanţa a fost la cârmă, jucătorii antrenaţi de George Buricea (care nu a stat pe bancă, din cauza unei suspendări) şi Ionuţ Puşcaşu conducând în permanenţă la două-trei goluri, însă nu au putut gestiona finalul, de la 25-22 (min. 58), după o aeriană spectaculoasă finalizată de Ravnic. Gazdele nu au depus armele şi au marcat trei goluri în ultimele două minute, prin Crnoglavac, Roşu şi Kritikos, în condiţiile în care evoluau în inferioritate numerică! S-a terminat 25-25, o remiză care menţine Constanţa pe podium.

Pentru CSM Constanţa, au evoluat: Dani Vasile (17 parade), Rusu - Komogorov 4 goluri, Stankovic 5 (4x7m), Nistor 6 (3x7m), Ravnic 4, Nikolic 2, Brasseleur 2, Chikovani 1, Ilie 1, Vegar, Drăgan, Susanu, Caba.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CS Dinamo Bucureşti - HC Buzău 36-30, SCM Politehnica Timişoara - AHC Potaissa Turda 28-30, CSU din Suceava - CS Minaur Baia Mare 30-28, CSM Odorheiu Secuiesc - CSM Bacău 32-34.

În clasament, lideră autoritară este CS Dinamo Bucureşti (42 puncte), campioana en-titre fiind urmată, în ordine, de CSM Constanţa (32 p), CS Minaur Baia Mare (30 p), CSM Bucureşti (30 p) şi CSA Steaua Bucureşti (28 p).

Etapa viitoare (duminică, 11 decembrie), CSM Constanţa va întâlni, la Sala Sporturilor, pe CSA Steaua Bucureşti. Meciul va începe la ora 17.30 şi va fi transmis în direct de Pro Arena.

Marţi, 6 decembrie, de la ora 13.30, Sala Sporturilor va găzdui derby-ul local al etapei a 13-a a Diviziei A la handbal masculin, Seria B, faţă în faţă aflându-se CSM Constanţa II (locul opt, trei puncte) şi CS Medgidia (locul doi, 25 puncte).

Formaţia din municipiul de pe malul Canalului (antrenori Adrian Georgescu şi Ionuţ Deli-Iorga) este mare favorită, dar, chiar şi în eventualitatea unui succes, păstrează doar şanse pur teoretice de promovare directă în Liga Naţională.