104
Handbal / Repriză secundă perfectă în Suedia! SCM Râmnicu Vâlcea, pas uriaş spre grupele EHF European League - 1-1670245295.jpg

Echipa feminină de handbal SCM Râmnicu Vâlcea este ca şi calificată în grupele EHF European League, după ce a învins, cu scorul de 31-24 (12-12), în deplasare, pe H 65 Hoors HK (Suedia), într-o partidă contând pentru prima manşă din turul al treilea preliminar.

Pentru SCM, au marcat Irina Glibko 7 goluri, Asuka Fujita 6, Asma Elghaoui 4, Corina Lupei 2, Bobana Klikovac 2, Daria Bucur 2, Amalia Coman 1, Evghenia Levcenko 1, Elin Hansson 2 şi Daniela De Jong 4.

Portarul german Isabell Roch a încheiat cu 8 şuturi apărate (38,10%), iar Daciana Hosu a parat 3 (21,43%).

Manşa secundă va avea loc pe 11 decembrie, la Râmnicu Vâlcea.