Cupa Bright-Știința la tenis rămâne la Constanța

457

În perioada 23-28 iulie, pe terenurile de la Easy Mamaia, a avut loc ediția 2016 a Cupei Bright-Știința la tenis, eveniment organizat de Clubul Sportiv Știința Constanța, la categoria 1, re-zervat fetelor și băieților de până în 10 ani. Peste 35 de mici sportivi, legitimați la cluburi constănțene și din țară, și-au arătat măestria pe zgura încinsă din Mamaia.

În competiția fetelor, s-a impus Andreea Moise, de la LPS Constanța, care a învins-o în ultimul act pe colega sa de club Iris Zbrâncă, scor 6-1, 6-1. Până în finală, Andreea reușise să nu piardă nici măcar un game, în precedentele trei partide. Și la masculin, trofeul a fost câștigat tot de un localnic. Zayed Saadedine a dispus în finală de Theodor Ene cu 6-2, 6-0. Sportivul de origine arabă a dominat proba masculină învingându-și rapid și fără drept de apel toți adversarii.