747
53
Cupa Mondială 2014 / Competiția a început cu meciul Brazilia - Croația, scor 3-1 - neymarhulk26504400-1402645240.jpg

Turneul final al Cupei Mondiale la fotbal a început, cu partida Brazilia - Croația din Grupa A. Echipa națională a Braziliei a învins, seara trecută, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croației, în meciul de deschidere.
Brazilia a marcat prin Neymar '29, '71 din penalti și Oscar '90+1, în timp ce Croația a punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.
În minutul 83, croații au introdus mingea în poartă prin Perisici, dar arbitrul nu l-a validat, acordând fault în atac după un duel între Olici și portarul Julio Cesar.