Divizia A1 de volei masculin / feminin, etapa a 13-a

CVM Tomis, liderul neînvins al campionatului

604
Ieri, s-au jucat partidele etapei a 13-a în DA1 de volei masculin / feminin. Ambele formații constănțene, CVM Tomis și CSV 2004 Tomis, au evoluat pe teren propriu, trecându-și în cont victorii frumoase.

Cuplajul de la Sala Sporturilor a fost deschis cu întâlnirea de volei masculin, dintre CVM Tomis și VCM LPS Piatra Neamț.
Constănțenii au avut un început ezitant de meci, oaspeții n-au așteptat invitație specială pentru a face puncte, așa că primul set le-a revenit "roșiilor", scor 25-16. Oamenii lui Gerasimov și-au revenit rapid, au egalat situația la general, după 25-21 în setul secund, însă parțialul al treilea a fost câștigat iarăși de moldoveni, 25-21. Soarta partidei s-a decis, practic, în setul patru. Tomisul a trăit periculos, dar s-a văzut în cele din urmă cu sacii în căruță, 25-23, moment în care, la 2-2 la general, nemțenii au cedat. În decisiv, Radu Began și compania au spulberat orice speranță a oaspeților, impunându-se cu 15-7.
Așadar, victorie la limită, 3-2, pentru CVM Tomis, iar formația de la malul mării se menține pe primul loc în clasament, cu succese pe linie.
Celelalte rezultate ale rundei: SCMU Craiova - Știința Explorări Baia Mare 0-3, CSM București - CSMU Suceava 3-0, Dinamo București - Steaua București 3-1, Remat Zalău - Unirea Dej 3-0. Universitatea Cluj a avut liber.
Etapa viitoare (sâmbătă, 29 ianuarie), CVM Tomis va întâlni, în deplasare, pe Unirea Dej.

"Studente" lăsate repetente pe litoral
La fel de bucuroase au terminat ziua de ieri și voleibalistele de la CSV 2004 Tomis Con-stanța. Spre deosebire de jocul băieților, formația antrenată de Darko Zakoc și Constantin Alexe a câștigat mult mai ușor, cu scorul de 3-0 (25-6, 25-17, 25-12), partida disputată în compania Universității Cluj.
Celelalte rezultate ale rundei: CS Provolei Botoșani - CSM Lugoj 3-0, CSU Medicina Târgu Mureș - Dinamo București 0-3, Știința Bacău - CSM Sibiu 3-0, VC Unic LPS Piatra Neamț - SCM U Craiova 3-0. CSM București a avut liber.
În clasament, CSV 2004 Tomis își păstrează poziția secundă, în urma Științei Bacău.
Etapa viitoare (sâmbătă, 29 ianuarie), "sirenele" se depla-sează la Lugoj, pentru duelul cu CSM.