Daniel Bîrzu, al 56-lea jucător format de Academia Hagi şi debutat în Liga I

267

În partida din deplasare cu Universitatea Craiova, din etapa a 10-a a play-off-ului Ligii I la fotbal, pentru FCV Farul a debutat şi fundaşul Daniel Bîrzu, care l-a înlocuit, în minutul 73, pe căpitanul Ionuţ Larie.

Născut la 28 mai 2002, Daniel Bîrzu evoluează pe postul de fundaş central şi are 1,97 m.

„Felicitări, Daniel Bîrzu, şi mult succes în continuare!”, au transmis reprezentanţii Farului.

Începând cu 2012, clubul constănţean a debutat pe prima scenă fotbalistică a ţării nu mai puţin de 56 de jucători crescuţi şi formaţi la Academia Hagi.

În ultimul meci din acest sezon, FCV Farul a fost învinsă, cu scorul de 1-4 (1-2), în deplasare, de Universitatea Craiova.

Oltenii s-au desprins rapid pe tabelă, prin golurile marcate de Roguljic (min. 21) şi Vlădoiu (min. 25), apoi „marinarii” au redus din handicap prin Betancor (min. 27) şi chiar ar fi putut egala în prelungirile primei reprize (min. 45+1), când căpitanul Larie a trimis balonul în bara transversală.

După pauză, Baiaram a mărit diferenţa, 3-1 în minutul 54, pentru ca, la ultima fază de atac (min. 90+3), Ivan să stabilească scorul final.

„Am avut multe ocazii pe care le-am ratat, iar ei au fost pragmatici”, a concluzionat, după meci, managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi.

FCV Farul: Aioani, Dussaut (min. 60, N. Popescu), Larie (min. 73, Bîrzu), Artean, De Nooijer, Ciobanu (min. 46, Radaslavescu), Nedelcu, Grameni (min. 60, Borza), Pitu, Betancor, Sali (min. 46, Moldovanu).

Farul Constanţa II a disputat, pe teren propriu, confruntarea din ultima etapă a play-off-ului Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a.

Jucătorii antrenaţi de Sorin Rădoi şi Stere Banoti au primit vizita liderului CS Afumaţi, partida încheindu-se cu succesul oaspeţilor, scor 2-1 (1-0).

Golurile ilfovenilor au fost înscrise de Cristian Onţel (min. 2) şi Robert Buduroi (min. 57), pentru constănţeni reducând din handicap Ianis Malama (min. 86).

Farul II: Muşat, Maftei, Martinovic, Duţu, Chera (min. 51, Curea), Mituleţu, Stancu, Bujor (min. 85, Pleşa), Malama, Băceanu, Agiveli (min. 61, Cojocaru).

În celălalt meci al rundei, SC Popeşti-Leordeni - Agricola Borcea 3-0.