Doar un punct pentru FC Viitorul în meciul cu UTA Arad

166

FC Viitorul și UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 1-1 (G. Iancu 43-pen. / Buhăcianu 44), duelul din prima etapă a sezonului 2020-2021 din Liga 1 la fotbal, desfășurat, sâmbătă, pe stadionul "Central" al Academiei Hagi de la Ovidiu.

FC Viitorul a fost formația cu o posesie mai bună, însă echipa oaspete, nou-promovată în primul eșalon, a luptat pe toată durata meciului și a obținut la final punctul mult dorit.

După ocazia irosită de Radu Boboc în minutul 28, FC Viitorul a deschis scorul în minutul 43, prin căpitanul Gabriel Iancu, acesta transformând un penalty obținut de Bodișteanu. Din păcate, golul egalizator a venit după un singur minut, Buhăcianu învingându-l pe Cojocaru cu un șut din centrul careului.

În etapa a doua, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, pe FCSB, duminică, 30 august, de la ora 21.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport).