Doi înotători de la CS Farul, pe podium, la Campionatele Naţionale

154

Înotătorii constănţeni Sebastian Nicolae Tulea şi Andrei Răzvan Grădinaru, de la CS Farul, au urcat pe podium la Campionatele Naţionale de nataţie pentru seniori, tineret şi juniori, competiţie desfăşurată, la sfârşitul săptămânii trecute, în aer liber, în Complexul Sportiv Naţional „Lia Manoliu” din Bucureşti.

Tulea a cucerit medalia de argint în proba de 200 m spate, timpul său (2:25.59) fiind însă net inferior faţă de cel reuşit de campionul Mihai Iacob (CSM Piteşti; 2:21.37).

Mult mai strânsă a fost finala probei de 50 m bras. Medalia de aur i-a revenit, la mare luptă, lui Radu Vaipan (CSM Timişoara; 00:28.68). Grădinaru a terminat pe locul 2 (00:28.95) şi a adus pe litoral medalia de argint.

Pentru „delfini”, urmează, luna aceasta, alte două competiţii importante: Campionatul Naţional de copii (10-11 ani), programat în perioada 9-11 octombrie, şi Campionatul Naţional de cadeţi (12-14 ani), care se va derula între 15 şi 18 octombrie. Ambele reuniuni nautice vor fi găzduite de acelaşi bazin în aer liber al Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu” din Bucureşti.