215
Două medalii pentru România la Cupa Mondială de gimnastică. Maria Holbură, locul 6 - doua-1527514318.jpg

Sportivele române Laura Iacob și Anamaria Ocolișan au cucerit, duminică, medaliile de bronz, la bârnă, respectiv sol, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Osijek (Croația).

În finala de la bârnă, Iacob s-a clasat pe locul al treilea, cu 12,467 puncte, devansată de ucraineanca Diana Varinska (13,000 p) și Barbora Mokosova (Slovacia; 12,633 p).

Constănțeanca Maria Holbură a ocupat locul 5, cu 12,133 puncte. În calificări, Holbură a fost a treia, cu 12,800, iar Iacob se clasase pe 7, cu 12,567.

Finala de la sol a fost câștigată de Varinska, notată cu 13,367 puncte, a doua a fost Zsofia Kovacs (Ungaria), 12,800, iar Anamaria Ocolișan a terminat pe trei, cu 12,733 puncte. Holbură s-a clasat pe 6, cu 12,367.