Liga Naţională de baschet masculin, Grupa 1-10

104
Dramatism maxim! „Gladiatorii din Tomis” au răpus Craiova şi sunt aproape de play-off - 1-1675598148.jpg

Victorie dramatică şi deopotrivă extrem de importantă, scor 72-70, pentru echipa masculină de baschet CSM Constanţa, la debutul în faza a doua a Ligii Naţionale.

Găzduit de Sala Sporturilor, meciul de sâmbătă seară, dintre CSM Constanţa şi SCM U Craiova, a fost trăit cu sufletul la gură, până în ultima secundă, de sutele de suporteri care au creat o atmosferă incendiară în tribune.

Oltenii şi-au adjudecat primul sfert, 19-15, însă, până la pauza principală, jucătorii antrenaţi de Alexandru Olteanu şi Valentin Boian au reuşit nu numai să remonteze handicapul, ci şi să treacă într-un fragil avantaj, după 23-17 în sfertul al doilea.

La reluare, „gladiatorilor” le-a ieşit aproape totul, coş după coş şi recuperări importante sub panou, iar scorul cu care s-a închis sfertul al treilea, 21-8, lăsa impresia că victoria nu mai poate scăpa Constanţei. Însă, emoţiile abia începeau.

De la 59-44 pentru CSM Constanţa, Craiova a revenit senzaţional, iar cu un minut înainte de final, a preluat conducerea pe tabelă, 68-67! Dar cum doar în situaţii dramatice se cunosc caracterele tari, slovenul Jakob Cebasek a întors din nou rezultatul, cu a patra aruncare de trei puncte, după care americanul Nathan Johnson, cu o aruncare liberă, şi lituanianul Rapolas Ivanauskas, impecabil în apărare, au securizat victoria. A fost 26-13 în sfertul al patrulea pentru SCM U Craiova, dar 72-70 pentru CSM Constanţa la final.

CSM Constanţa i-a avut drept marcatori pe Jakob Cebasek (27 puncte, nouă recuperări), Nathan Johnson (11 puncte, două recuperări, patru pase decisive), lituanianul Vytenis Cizauskas (nouă puncte, trei recuperări, şase pase decisive), Vlad Corpodean (şapte puncte, două recuperări, o pasă decisivă), Adrian Lazăr (şapte puncte, nouă recuperări), lituanianul Egidijus Mockevicius (şase puncte, şapte recuperări), Rapolas Ivanauskas (cinci puncte, şase recuperări, o pasă decisivă). A mai jucat: Ştefan Gribinic.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei, Grupa 1-10: BC CSU Sibiu - SCM OHMA Timişoara 95-63, CSO Voluntari - CS Rapid Bucureşti 76-98, CS Dinamo Bucureşti - U-BT Cluj-Napoca 67-76, FC Argeş Piteşti - CSM CSU Oradea 80-81.

Graţie acestui succes, care va cântări foarte mult în ecuaţia calificării în play-off, CSM Constanţa a urcat pe locul şapte în clasament, cu 12 puncte. Lideră este CSM CSU Oradea, secondată de U-BT Cluj-Napoca, fiecare cu câte 17 puncte.

Etapa viitoare, joi, 9 februarie, de la ora 18.00, tot la Sala Sporturilor, CSM Constanţa va întâlni pe FC Argeş.