Liga Naţională de baschet masculin, etapa a 18-a

CSM Constanţa, în Top 10! De acum, începe cursa pentru calificarea în play-off

113
CSM Constanţa, în Top 10! De acum, începe cursa pentru calificarea în play-off - 1-1674986445.jpg

Baschetbaliştii de la CSM Constanţa au făcut spectacol în meciul cu CS Dinamo Bucureşti, disputat în deplasare, în cadrul etapei a 18-a a Ligii Naţionale. Suspansul s-a menţinut până în ultimele secunde, când gazdele au gestionat mai bine două acţiuni şi s-au impus cu scorul de 90-83.

Misiune dificilă pentru CSM Constanţa în deplasarea de la Bucureşti, care punea punct primei faze a campionatului. Obligaţi să câştige pentru a-şi asigura accesul în Top 10, dinamoviştii au intrat extrem de motivaţi în teren, iar primele două sferturi le-au aparţinut în totalitate, 26-16, respectiv 21-15. Tabela indica la pauză un avantaj confortabil pentru gazde, 47-31, însă coşul de trei puncte reuşit de americanul Nathan Johnson în chiar ultima secundă a adus o infuzie de moral CSM-ului.

Rămaşi fără Andrei Oprean, accidentat, jucătorii antrenaţi de Alexandru Olteanu şi Valentin Boian au strâns rândurile şi au început cursa de urmărire. Ei au reuşit un sfert trei de excepţie, câştigat cu 31-23, punând astfel presiune pe adversari şi prelungind suspansul până în sfertul patru. Cu 34 de secunde înainte de final, Johnson a înscris pentru 83-87, dar dinamoviştii au gestionat bine ultimele acţiuni şi au câştigat la şapte puncte diferenţă.

Lituanianul Rapolas Ivanauskas a încheiat în „double double”, cu 12 puncte şi 14 recuperări, Johnson şi-a trecut în cont 16 puncte, două recuperări şi cinci pase decisive, iar lituanianul Vytenis Cizauskas, 15 puncte, patru recuperări şi şase pase decisive. Au mai punctat: Adrian Lazăr (13), americanul Jarrid Rhodes (13), slovenul Jakob Cebasek (9), Vlad Corpodean (3) şi lituanianul Egidijus Mockevicius (2).

Alte rezultate ale rundei: SCM OHMA Timişoara - CSM Galaţi 79-77 (coş al victoriei marcat în penultima secundă, după ce oaspeţii au condus cu 77-72!), SCM U Craiova - CS Rapid Bucureşti 84-86, FC Argeş Piteşti - CSM VSKC Miercurea Ciuc 89-61, BC CSU Sibiu - CSM Târgu Jiu 79-59.

În Top 10 al Ligii Naţionale s-au calificat U-BT Cluj-Napoca, CS Rapid Bucureşti, FC Argeş Piteşti, BC CSU Sibiu, SCM U Craiova, din Conferinţa A, respectiv CSM CSU Oradea, SCM OHMA Timişoara, CS Dinamo Bucureşti, CSO Voluntari şi CSM Constanţa, din Conferinţa B.

În continuare, conform sistemului de joc, se formează două grupe, 1-10 (primele cinci clasate din fiecare conferinţă), respectiv 11-18 (ultimele patru clasate din fiecare conferinţă).

În faza a doua, grupa 1-10, se intră cu punctele din meciurile directe dintre primele cinci echipe din prima fază şi se mai joacă alte 10 meciuri, în sistem fiecare cu fiecare, tur-retur, cu echipele din cealaltă conferinţă.

În grupa 11-18, se intră cu punctele din meciurile directe dintre ultimele patru echipe din prima fază şi se mai joacă alte opt meciuri, fiecare cu fiecare, tur-retur, cu echipele din cealaltă conferinţă.

După faza a doua, se stabileşte play-off pentru 1-8, echipele de pe locurile 9 şi 10 nu mai joacă, iar echipele de pe locurile 11-18 vor juca în play-out.