408
Echipa de handbal feminin a Universităţii Ovidius Constanţa a câştigat Campionatul European Universitar - handbal-ovidius-1689502030.jpg

Echipa de handbal feminin a Facultății de Educație Fizică și Sport (FEFS) din cadrul Universității Ovidius din Constanța (UOC) a câștigat, vineri, 14 iulie 2023, finala Campionatului European Universitar de handbal feminin, desfășurat la Podgorița, Muntenegru.

Echipa a fost antrenată de conf. univ. dr. Adrian Georgescu și conf. univ. dr. Florin Cazan. Din lotul Universității Ovidius din Constanța au făcut parte: Alexandra Sorina Perianu (CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud), Ana Maria Micu (CSM Galați), Mădălina Gabriela Manolachi (CSM Galați), Iasmin Elena Ichim (CSM Galați), Andreea Corban (CSM Galați), Daniela Corban (CSM Galați), Ștefania Epureanu (CS Activ Prahova Ploiești), Alexandra-Mihaela Orșivschi (CSM Deva), Diana-Anamaria Șamanț (CSM Deva), Mirabela Gabriela Coteț (Clubul Sportiv Municipal Târgu Jiu), Ștefania Claudia Gheorghe (CSM Unirea Slobozia), Dana Matei (CSU Neptun Handbal), Claudia Marina Condurache (Krisstiandstad), Maria Tanc (CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud).

„Fetele au reușit un parcurs perfect la Europenele Universitare, câștigând toate cele 5 meciuri. Ne-am atins visul, am luat medalia de aur”, precizează prof. univ. dr. Ionel Melenco, decanul FEFS.