105
Echipa naţională de handbal a României U20 a ratat calificarea la Campionatul Mondial - handbaltineret-1658768465.jpg

Naţionala de handbal masculin Under 20 a României a fost învinsă, duminică, de Israel, după aruncări de la 7 metri, scor 38-35 (17-17, 33-33), în finala grupei a doua a Campionatului European de la Varna, divizia secundă.

În urma rezultatului, Israel s-a calificat în primul eşalon european al categoriei U20.

Rezultatele complete ale României, la CE de la Varna (divizia secundă), sunt: grupa B - 39-26 cu Kosovo, 27-33 cu Elveţia, 31-21 cu Macedonia de Nord, 33-25 cu Ucraina; în semifinale, după aruncări de la 7 metri - 35-33 cu Grecia; în finală - 35-38 cu Israel.

Medalia de bronz a revenit echipei Elveţiei, după 26-23 cu reprezentativa Greciei.

Ionuț Stănescu, Gabriel Preda și Andrei Bruj au fost handbaliștii echipei HC Dobrogea Sud Constanța din naționala României U20 care au jucat la Varna finala M20 EHF Championship, contra Israelului.

Ionuț „Giogio” Stănescu a fost declarat MVP-ul finalei cu Israel. Produs 100% al Academiei HC Dobrogea Sud, interul dreapta constănțean a fost una dintre piesele de bază ale naționalei la Varna și a fost inclus în echipa turneului.