Echipa României, 11 medalii la Europenele de tenis de masă

126

Campionatele Europene de tenis de masă pentru cadeți și juniori de la Riva del Garda (Italia) s-au încheiat, iar echipa României se poate mândri cu 11 medalii câștigate.

Sâmbătă, Cristian Pletea și Adina Diaconu au câștigat aurul la dublu mixt cadeți, iar Rareș Șipoș a cucerit argintul alături de Lisa Lung, din Belgia. Tot la dublu mixt, dar la juniori, Bernadett Balint și ungurul Nandor Ecseki s-au clasat pe locul doi, aducând încă o medalie de argint pentru România.

În partidele disputate săptămâna trecută, tricolorii au câștigat medalii la simplu cadete și cadeți, dublu cadeți și dublu cadete, dublu junioare. Echipa României au cucerit aurul la cadeți, argintul la cadete și bronzul la junioare.

Constanța a fost reprezentată de Cristian Pletea, Bogdan Postudor, Alina Zaharia și Mihaela Plăeașu, toți legitimați la LPS "Nicolae Rotaru".