Galatasaray Istanbul - FC Viitorul Constanța 1-1, în meci amical

Egali cu vedetele "Regelui"

1282
Egali cu vedetele
Echipa de Liga a II-a FC Viitorul Constanța și-a încheiat stagiul de pregătire din Turcia, susținând, ieri dimineață, un ultim test cu formația antrenată de Gheorghe Hagi, Galatasaray Istanbul, informează site-ul AcademiaHagi.ro.

Partida dintre Viitorul Constanța și Galatasaray s-a disputat la baza de pregătire a formației turce, de la Florya, și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0).
Gazdele au reușit deschiderea scorului încă din debutul întâlnirii, Cem Sultan marcând în minutul 2. Până la pauză, au mai fost ocazii la ambele porți, dar nu s-a mai înscris. În partea a doua a jocului, Viitorul a reușit să egaleze, în minutul 63, prin Cristian Pantelie, care a transformat o lovitură de pedeapsă obținută tot de el. Până la final, ambele echipe au căutat să dea lovitura decisivă, însă mingea n-a mai vrut să intre în poartă: Galatasaray - Viitorul 1-1.
Antrenorii formației constănțene, Cătălin Anghel și Norbert Niță, au aliniat următoarea formulă: Cătălin Popa (min. 73, George Șerban) - Marius Rusu (min. 47, Vasile Păcuraru), Ionuț Larie, Ducu Ninu, Adrian Bică (min. 67, Florentin Tudorache) - Alin Cârstocea (min. 70, George Ștefănescu), Romario Benzar, Vasilică Cristocea (min. 60, Gabriel Iancu) - Robert Lupu (min. 52, Andrei Sin), Nicolae Hertu (min. 46, Cristian Pantelie; min. 73, Marian Dan), Aurelian Chițu (min. 65, Ștefan Sandu).
Pentru Galatasaray, nu au putut evolua mai mulți jucători, unii fiind convocați la echipele naționale (printre care și Bogdan Stancu), iar alții efectuând antrenament separat (printre aceștia Robinson Zapata, Emmanuel Culio, Lucas Neill sau Harry Kewell).
Echipa de start aliniată de Gheorghe Hagi a fost următoarea: Aykut Ercetin - Ahmet Kesim, Semih Oguz, Gokhan Zan, Emiliano Insua - Mustafa Sarp, Ayhan Akman, Bilal Ozhan - Berkin Arslan, Milan Baros, Cem Sultan.
"Regele" a urmărit jocul din tribună, alături de președintele academiei sale, Paul Peniu.