Eliza Samara, capăt de drum la Qatar Open. Rămân speranțe pentru Rio

185

Elizabeta Samara, Bernadette Szocs și Hunor Szocs au pierdut ieri, în turul secund al calificărilor în turneul Super Series, de la Doha (Qatar), competiție dotată cu premii totale în valoare de 220.000 de dolari.

În proba feminină, constănțeanca Eliza Samara, campioana en-titre, și "Bernie" Szocs au fost obligate să dispute două tururi preliminare pentru a se califica pe tabloul principal qatarez.

Româncele au reușit să treacă de primul tur după ce Eliza Samara a dispus fără emoții de jucătoarea Saki Shibata, din Japonia, scor 4-1 (11-5, 5-11, 11-2, 11-7, 11-6), iar Bernadette Szocs a eliminat-o pe jucătoarea gazdelor, Maha Faramarzi, cu scorul de 4-0 (11-5, 11-6, 11-3, 11-6). Din păcate, cele două sportive s-au oprit în turul secund al turneului, după ce Eliza Samara a cedat scor 3-4 (7-11, 12-10, 13-11, 11-13, 11-8, 7-11, 4-11) în fața franțuzoaicei Li Xue. Nici Bernadette Szocs nu s-a descurcat mai bine, aceasta neavând nicio șansă împotriva jucătoarei de origine asiatică, ce reprezintă Portugalia, Fu Yu, scor 0-4 (7-11, 5-11, 3-11, 6-11).

Bernadette Szocs a participat și la întrecerea sportivelor sub 21 de ani, unde anul trecut a câștigat competiția. Românca a învins-o pe Maki Shiomi, din Japonia, scor 3-0 (11-6, 11-7, 11-5), dar a fost învinsă în turul următor de o altă japoneză, Miyu Maeda, scor 1-4 (11-5, 7-11, 9-11, 5-11).

La masculin, Hunor Szocs a trecut și el de primul tur preliminar, după ce l-a învins cu 4-0 (11-3, 11-8, 11-9, 11-7) pe irakianul Omar Taher, dar a fost eliminat în turul secund de suedezul Par Gerell, scor 2-4 (7-11 , 4-11, 14-12, 5-11, 11-7, 10-12).

Federația Europeană de Tenis de Masă a anunțat miercuri, 23 martie, că turneul preolimpic programat inițial la Istanbul, în perioada 6-10 aprilie, va fi mutat în Suedia, la Halmstad, pentru perioada 12-16 aprilie, din motive de securitate, ca urmare a ultimelor atentate petrecute în Turcia. La startul competiției vor fi și șase sportivi din România printre care și sportiva din Constanța, Eliza Samara. Din păcate pentru orașul de la malul mării, Andrei Filimon și Cristina Hîrîci au ratat oportunitatea de a lupta pentru un loc la Jocurile Olimpice de la Rio 2016.