Eliza Samara, lupte aprige contra coreencelor, la Openul Sloveniei

1048
Jucătoarea constănțeană de tenis de masă Eliza Samara le-a opus o rezistență dârză sportivelor din Coreea la Openul Sloveniei, de la Velenje. Până vineri seară, Eliza susținuse patru meciuri contra asiaticelor, scorul fiind egal, două victorii și două înfrângeri.
Meciurile pe care le-a câștigat Samara au fost în primul tur de la simplu, atât la senioare, cât și la Under-21. La senioare, în faza "32"-imilor, a dispus cu 4-1 (2, 7, -8, 9, 5) de Ji Na Hwang, iar la cealaltă secțiune a eliminat-o în "16"-imi pe Yea Ram Lee, cu scorul de 4-0 (9, 8, 4, 6).
După aceste succese, Eliza a mai avansat un tur, la ambele probe, dispunând la senioare, în "16"-imi, de Tetyana Sorochyanska (Ucraina), 4-3 (-9, -8, 7, 7, -2, 6, 9), iar la Under-21, în optimi, de Marija Galonja (Serbia), 4-0 (9, 7, 7, 4), după care s-a oprit (în optimi la senioare, în sferturi la Under-21), însă la capătul unor meciuri în care le-a perpelit bine pe cele două coreence. La senioare, a bătut-o Hyo Won Seo, cu 4-2 (9, 6, -9, 5, -6, 9), iar la cealaltă probă Mi Soon Kang, după ce Samara a condus cu 3-0, scorul final fiind 3-4 (7, 10, 5, -9, -2, -7, -9)!
În Slovenia, Eliza s-a înscris și în proba de dublu senioare, unde a făcut pereche cu Dana Dodean, iar vineri cele două își asiguraseră medalia de bronz, prin calificarea în semifinale, unde le-au întâlnit, seara târziu, pe Svetlana Ganina (Rusia) și Viktoria Pavlovici (Belarus). Cealaltă semifinală a fost Mi Young Park / Hyo Won Seo (Coreea) - Jie Li / Elena Timina (Olanda).
În primul tur, optimile, dublul Samara - Dodean a trecut fără luptă de Veronika Pavlovici (Belarus) / Margaryta Pesotska (Ucraina), iar în sferturi de dispus cu 4-2 (-9, -6, 10, 8, 9, 12) de Ana-Maria Erdelji / Gabriela Feher (Serbia).