Divizia A la handbal feminin, etapa a opta

Ema Ivaşcu a „ferecat” poarta Neptunului în partida cu Activ Prahova Ploieşti

151
Ema Ivaşcu a „ferecat” poarta Neptunului în partida cu Activ Prahova Ploieşti - 25493432016708604064537022374766-1636371099.jpg

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa s-a impus fără probleme, cu scorul de 32-23 (16-9), în faţa celor de la CS Activ Prahova Ploieşti, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a opta a Diviziei A, Seria A.

Jucătoarele antrenate de Ion Ivan şi Lăcrămioara Ilie au avut o evoluţie foarte bună, controlând întâlnirea din primul până în ultimul minut. Soarta partidei s-a decis încă din prima repriză, în care Andreea Pintilie a fost de neoprit în atac, iar în poartă, Emanuela Ivaşcu şi-a exasperat adversarele cu paradele sale, ultima chiar în ultimele secunde, când a apărat o aruncare de la 7 metri.

Pentru CSU Neptun, au înscris: Mihaela Stănciulescu 10, Gabriela Moldoveanu 7, Rebeca Gheorghe 4, Andreea Pintilie 3, Ştefania Surducan 3, Maria Ilie 2, Dana Matei 1, Ariana Cercel 1 şi Denisa Bari 1.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSM Bucureşti II - CNE Sfântu Gheorghe 30-27, CSM Corona Braşov - CSM Galaţi 30-25, CSM Roman - HCF Piatra Neamţ 27-28, CSM Unirea Slobozia - CS Ştiinţa Bacău 37-30.

ACS Spartac Bucureşti şi ACS Şc. 181 SSP Bucureşti au stat.

În clasamentul Seriei A, CSU Neptun ocupă locul cinci, cu 14 puncte. Lideră este Unirea Slobozia (19 p), secondată de CSM Corona Braşov (16 p).

Etapa viitoare (duminică, 14 noiembrie), echipa constănţeană va juca, în deplasare, cu CNE Sfântu Gheorghe.