404
EURO 2024. Anglia s-a calificat în semifinalele Campionatului European de Fotbal - anglia-1720292394.jpg

La finalul unui meci dramatic jucat pe Dusseldorf Arena, unde Anglia și Elveția s-au întâlnit în sferturile de finală EURO 2024, după ce la finalul celor 90 de minute de joc scorul a fost egal 1-1, semifinalista s-a decis la loviturile de departajare. Anglia a învins Elveția cu 5 -3 (1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare).

Urmează Olanda - Turcia, la ora 22.00, meci care va stabili ultima semifinalistă.

Spania este prima națională care a prins un loc în semifinalele EURO 2024, după ce în primul meci al zilei de vineri a învins-o pe Germania, gazda turneului, cu 2-1, după 120 de minute de joc.

A doua semifinalistă de la EURO 2024 s-a stabilit în urma meciului Portugalia - Franța, scor 0-0 (3-5 după lovituri de departajare).

Astfel, prima semifinală de la EURO 2024 este Spania - Franța.

Marea finală de la EURO 2024 are loc la data de 14 iunie, de la ora 22:00, la Berlin.