Cupa României la rugby, optimi de finală

Farul merge mai departe, Callatis - "pedepsită" de Brănescu

1161
Echipa RCJ Farul Constanța s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la rugby. Sâmbătă, la Petroșani, "marinarii" antrenați de Mircea Paraschiv s-au impus, fără probleme, cu scorul de 40-16, în fața modestei Știința, gazdele nereușind să-și depășească condiția de out-sider.
În sudul litoralului, meciul de la Mangalia, dintre Callatis și CSM București, a fost complet dezechilibrat. Formația oaspete, antrenată de constănțeanul Cristian Brănescu, a câștigat la scor de maidan, 110-11, bucureștenii marcând nu mai puțin de 18 eseuri.
Iată și celelalte rezultate din optimi, înregistrate sâmbătă: CSM Bucovina Suceava - Dinamo București 12-43, RC Grivița - CSU Arad 25-19, Sportul Studențesc - RCM Timișoara 9-95, Arsenal Târgoviște - U Cluj 12-58. Jocurile Poli Iași - CSM Știința Baia Mare
0-74 și RC Bârlad - Steaua București 17-68 s-au jucat în devans.
Formațiile învingătoare s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Tragerea la sorți a partidelor din această fază a competiției are loc, astăzi, la sediul FRR.