FC Porto, în sferturi! Marcatorul Marega, locul doi în topul golgeterilor

558

Atacantul franco-malian Moussa Marega, autorul celui de-al doilea gol al lui FC Porto în partida cu AS Roma (scor 3-1 după prelungiri), a urcat pe locul secund în clasamentul marcatorilor din actuala ediție a Ligii Campionilor la fotbal, egalându-i pe Lionel Messi (FC Barcelona) și Dusan Tadic (Ajax Amsterdam), toți cu câte șase reușite.

Polonezul Robert Lewandowski (Bayern Munchen) este liderul acestei ierarhii, cu 8 goluri, înaintea meciului pe care echipa sa îl va disputa cu FC Liverpool, în data de 13 martie, pe Allianz Arena.

În clasamentul all-time al golgheterilor din Champions League, lider este portughezul Cristiano Ronaldo (Juventus), cu 121 de goluri, urmat de argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona), cu 106 goluri.

Clasamentul marcatorilor din Liga Campionilor 2018-2019:

8 goluri: Lewandowski (Bayern Munchen)

6 goluri: Marega (FC Porto), Messi (FC Barcelona), Tadic (Ajax Amsterdam)

5 goluri: Dybala (Juventus), Dzeko (AS Roma), Kane (Tottenham), Kramaric (Hoffenheim), Neymar (PSG)

4 goluri: Benzema (Real Madrid), Griezmann (Atletico Madrid), Guerreiro (Borussia Dortmund), Icardi (Inter Milano), Kylian Mbappe (PSG)

...

Clasamentul golgheterilor all-time din Champions Legue (începând cu sezonul 1992-1992, fără tururi preliminare):