FC Viitorul a învins Pandurii, scor 2-0! Buzbuchi eroul meciului

257

FC Viitorul Constanța a învins, ieri seară, pe stadionul "Farul", formația de pe locul 2 a Ligii I, Pandurii Tg. Jiu, scor 2-0 (1-0), contând pentru etapa a 13-a.

Gazdele au marcat din minutul 27, prin Iancu, din penalti (după un fault în careu a lui Mamale la Chițu), iar golul nr. 2 a fost marcat de Chițu, în min 90+3 (după o pasă de la Herea, trimițând mingea în plasă după ce un șut inițial al său a fost respins de portarul oaspeților).

Este de apreciat și evoluția portarului Alexandru Buzbuchi, care, în minutul 87, a apărat penaltiul executat de Maxim.

Viitorul Constanța: Buzbuchi - Mladen, Larie, Bejan, Toșca (Turcu '90) - Lazăr (Cl. Herea '52), Vaștag - Chițu, Iancu, Cârstocea (Benzar '63) - Alibec. Antrenor: Cătălin Anghel.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Pleașcă (Cristea '88), Viera, Mamele, Vlad - Maxim, Voiculeț, Răduț - Nistor, Matulevicius (Lemnaru '62), Al. Grigoraș (Godwin Konyeha '58). Antrenor: Petre Grigoraș

Sâmbătă, FC Viitorul va juca în deplasare cu Gloria Bistrița.