FOTBAL / Chile a învins Croația și va juca finala turneului China Cup

152

Naționala de fotbal a statului Chile a învins-o, miercuri, pe cea a Croației la lovituri de departajare cu scorul de 5-2, după 1-1 la finalul timpului regulamentar, și va juca finala primei ediții a turneului China Cup, împotriva Islandei.

Chile a deschis scorul în minutul 19 prin Cesar Pinares. Egalitatea a fost restabilită în minutul 76 de Franko Andrijasevic.

După cele 90 de minute ale timpului regulamentar s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare, unde s-a distins portarul sud-americanilor, Christopher Toselli. Acesta a apărat șuturile lui Domagoj Antolic și Mirko Maric. Cele două naționale nu au putut conta pe cei mai cunoscuți jucători ai lor, care evoluează la cluburi din Europa.

În finală, Chile va întâlni, duminică, Islanda, care marți a trecut de China cu scorul de 2-0.

Sâmbătă, China și Croația vor fi adversare în meciul pentru locul 3.