179
Fotbal, EURO 2020 / Elveţia şi Spania, calificate în sferturi după partide dramatice - untitled-1624950524.jpg

Mare surpriză mare pe Arena Naţională din Bucureşti: Franţa, campioana mondială en titre, a fost eliminată de la EURO 2020 de Elveţia, 4-5 după executarea loviturilor de departajare, în optimile de finală.

După primele 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 3-3 (1-0). Karim Benzema (min. 57, 59) şi Paul Pogba (min. 75) au marcat golurile francezilor, Haris Seferovic (min. 15, 81) şi Mario Gavranovic (min. 90) au înscris pentru elveţieni, iar la penalty-uri, au transformat Mario Gavranovic, Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ruben Vargas şi Admir Mehmedi, respectiv Paul Pogba, Olivier Giroud, Marcus Thuram şi Presnel Kimpembe, Kylian Mbappe ratând ultimul şut.

Elveţia va juca în sferturile de finală, pe 2 iulie, la Sankt Petersburg, contra Spaniei.

La rândul său, Spania s-a calificat cu mari emoţii în sferturile de finală, după ce a învins Croaţia, scor 5-3 (1-1, 3-3), după prelungiri, în optimile.

La Copenhaga, Croaţia a deschis scorul în minutul 20 după autogolul lui Pedri, la gafa portarului Unai Simon, care nu a fost atent la pasa înapoi trimisă de coechipierul său, de la jumătatea terenului.

Spania a egalat în minutul 38 prin Pablo Sarabia, care a trimis în poartă mingea respinsă de portarul Dominik Livakovic la şutul lui Jose Gaya, şi s-a deprins la 3-1 după golurile lui Cesar Azpilicueta (min. 57) şi Ferran Torres (min. 77).

Finalul a apaţinut croaţilor care au obţinut o egalare dramatică, prin golurile lui Mislav Orsic (min. 85) şi Mario Pasalic (min. 90+2).

În prelungiri, Spania a lovit decisiv, prin Alvaro Morata (min. 100) şi Mikel Oyarzabal (min. 103), şi se pregăteşte acum pentru duelul cu Elveţia.