Fotbal / Viitorul - FC Brașov, ocazii fără nici un gol

72

Trupa lui Hagi și "stegarii" s-au anihilat reciproc pe teren, dar s-au adâncit una pe cealaltă în subsolul clasamentului, informează ProSport. O echipă de la mare și una de la munte și-au disputat la câmpie un loc și pentru sezonul următor al Ligii I. Vecine de clasament înainte de acest meci, Viitorul (locul 17) și FC Brașov (16) s-au întâlnit la Chiajna cu retrogradarea sau cu menținerea în prima ligă, fiecare după ce jumătate a paharului vede, pe masă. Meciul a fost de la un capăt la altul un adevărat show Hagi. "Regele" a oferit indicații din tribune pe un ton de care și cel mai antrenat soldat american din Afghanistan s-ar speria. Patronul Viitorului a stat lângă Ilie Dumitrescu, iar cei doi foști coechipieri din Generația de Aur au comentat prestațiile unor puști care nici nu se născuseră când ei transpirau în Statele Unite. Partida, ca atitudine, le-a aparținut brașovenilor. În prima repriză, au fost numai trei faze periculoase de poartă. Două dintre ele le-au avut oaspeții. În minutul 21, Serginho a executat bine o lovitură liberă de la 18 metri, lateral stânga, dintr-un carambol mingea s ajuns la Andrei Cristea, care a trimis cu capul pe poartă, însă Balauru a salvat. Cea mai mare ocazie a Viitorului i-a aparținut unui fotbalist al trecutului. Daminuță, cu Inter și AC Milan în CV, a executat pe portar o fază fixă, de la 19 metri. În ultimul minut al primei părți, Buga și Mateiu s-au jucat cu inima bătrânului Țălnar. Au scăpat singuri cu Balauru, dar portarul cu nume scos din basme a reușit să-i sperie pe brașoveni. Repriza secundă? Trasă la indigo cu prima. Ca și coordonate. În mare parte, cele două careuri, tărâmuri neexploatate. Doar Surdu s-a remarcat cu o lovitură de cap din plonjon, fără emoții pentru elevii lui Vintilă. În tribune, Hagi era un vulcan în clocot, dar nici măcar nervii lui nu au animat jocul fad al Viitorului. S-a terminat 0-0, chiar dacă pe final ambele echipe au cerut câte un penalty. Arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue de fiecare dată.