Vineri, pe terenul SNC, Farul II - FC Eforie 3-1

"Gemenii" Armando și Eduardo

761

Doi jucători cu prenume de telenovelă au înscris din lovituri libere, vineri, în meciul de Liga a III-a Farul II - FC Eforie 3-1.

Farul II a câștigat cu 3-1 (1-0) partida cu FC Eforie, de vineri, de pe teren propriu, contând pentru etapa a 14-a a Ligii a III-a, seria secundă.
Dintre cele patru goluri, două au fost din lovituri libere. Armando Mihai, de la Farul II, a deschis scorul în minutul 23, de la 22 m, iar unul dintre cei doi brazilieni ai oaspeților, Eduardo Farah, a închis tabela cu trei minute înainte de final, de la aceeași distanță, mingea fiind însă deviată de zid.
Farul II a mai înscris un gol spectaculos, al doilea, prin Florin Neaga (min. 72), care a trecut frumos de un adversar pe partea dreaptă și, aproape de linia de fund, a trimis mingea în plasă cu exteriorul. 3-0 a făcut Tibi Moldovan, care, din fața porții, a îndeplinit o simplă formalitate, la o centrare de pe dreapta, în minutul 86.
În repriza a doua, Farul II s-a jucat cu ocaziile, ratând Șt. Sandu (min. 54, bară), Fl. Neaga (min. 57, 79) și T. Moldovan (min. 69, singur cu portarul). Mai periculoasă în debutul părții secunde, FC Eforie a avut cea mai ocazie prin fostul farist Gr. Tudor (min. 66).
Celelalte constănțence au înregistrat, tot ieri, rezultatele: CS Ovi-diu - CSM Medgidia 1-0 și Callatis Mangalia - Poli Galați 3-1. Meciul Portul Constanța - Steaua II a fost amânat pentru 25 noiembrie, la ora 14.
***
Au marcat: Armando (min. 23), Fl. Neaga (min. 72), T. Moldovan (min. 86) / Eduardo (min. 87).
***
FC Farul II (antrenor, Ion Con-stantinescu): 1. Isleam - 5. Pascale, 14. Armando, 6. Bubuleandră, 8. A. Iovănescu (min. 90+1, 7. I. Sandu) - 21. I. Călin, 10. Durbac (cpt.), 18. Calagi - 2. Șt. Sandu (min. 87, 4. R. Ilie) - 13. Fl. Neaga (min. 82, 9. A. Grigoraș), 11. T. Moldovan (min. 87, 15. Tudorache).
***
FC Eforie (antrenor, Gheorghe Nedu): 1. Gândac - 6. Moiseiu, 4. Manea, 3. Andre Luiz, 5. Tănase (min. 83, 14. Almaghe) - 7. Della (cpt.), 8. Gr. Tudor, 15. Potoșcă (min. 72, 16. Eduardo), 17. Chehaia (min. 46, 10. G. Chelariu) - 9. Aneste (min. 75, 18. Dragomir), 11. Bejan.