Gimnasta Cătălina Ponor, campioană europeană la bârnă

223

Gimnasta Cătălina Ponor, de la CS Farul Constanța, a cucerit, ieri, medalia de aur la bârnă, în cadrul Campionatelor Europene găzduite de Cluj Napoca.

Multiplă medaliată olimpică, mondială și europeană, constănțeanca a fost notată cu 14,566, iar Larisa Iordache a primit 13,966, fapt ce a clasat-o pe a treia treaptă a podiumului, câștigând bronzul.

A fost a cincea medalie de aur câștigată de Cătălina Ponor la Campionatul European, fiind lider incontestabil la acest capitol.

Alte două medalii, la fel de importante, sunt cele adjudecate de Marian Drăgu-lescu. Sâmbătă, gimnastul în vârstă de 36 de ani a redevenit campion european la sol (14,500), iar duminică, a cucerit argintul la sărituri (14,733), acolo unde a fost depășit doar de rusul Arthur Dalaloian (14,933).