178
Gimnastică: Flavius Koczi, aur la sol, Larisa Iordache, argint la sărituri, în World Challenge, la Doha - flaviuskoczi-1364492487.jpg
În prima zi a finalelor concursului FIG World Challenge Cup de la Doha, gimnastul român Flavius Koczi a câștigat medalia de aur la sol, în timp ce Larisa Iordache a fost a doua la sărituri, într-o competiție dotată cu premii de 50.000 dolari și la care participă 150 de gimnaști și gimnaste din 36 de țări.

În prima finală a zilei, la sol masculin, Flavius Koczi a avut cel mai greu exercițiu dintre toți cei 8 finaliști, cu dificultate 6,500, terminând învingător cu un total de 14,925. Pe locul următor s-a situat brazilianul Arthur Oyakawa - 14,900, poziția a treia fiind ocupată de Rok Klavora (Slovenia) - 14,700.

Prima finală a zilei de joi a competiției feminine, cea de sărituri, a adus delegației României un meritoriu loc secund, prin Larisa Iordache, cu un total de 14,675 puncte, gimnasta româncă fiind devansată, cu 14,825 puncte, de o specialistă a acestui aparat, Than Phan (Vietnam), care a avut o săritură cu cea mai mare dificultate din concurs - 6,200.

La cal cu mânere, unde a câștigat marele favorit, ungurul Krisztian Berki, cu 15,450 puncte, Koczi s-a situat pe 8, cu 14,450, tot în concursul masculin participând și debutantul în întrecerile seniorilor, Andrei Muntean, al 6-lea la inele, cu 15,150, unde s-a impus brazilianul Arthur Nabarrete - 15,700.

La paralele inegale, finalistele românce au ocupat locul 5, prin Diana Bulimar - 13,750, respectiv 6, prin Larisa Iordache - 13,325. La acest aparat s-a impus chinezoaica Jianxin Tan - 14,850.

Vineri sunt programate ultimele 5 finale ale competiției, în 4 dintre acestea fiind prezenți și sportivii români. Astfel, Flavius Koczi va intra în concurs al 5-lea la sărituri, iar Marius Berbecar (al 6-lea în concurs) și Andrei Muntean (al 3-lea) sunt prezenți la paralele, iar la feminin Larisa Iordache și Diana Bulimar vor ataca cel puțin podiumul la bârnă (Bulimar a 2-a, Iordache, ultima în finală) și sol (Iordache deschide seria, iar Bulimar o închide).