Handbal / CS Dinamo, victorie de senzaţie cu Vive Kielce, în Liga Campionilor

208
Handbal / CS Dinamo, victorie de senzaţie cu Vive Kielce, în Liga Campionilor - 24193812724591172754074283326583-1631858845.jpg

Echipa masculină de handbal CS Dinamo Bucureşti a reuşit o victorie de senzaţie, scor 32-29 cu Vive Kielce, într-o partidă disputată la Sala Dinamo, în prima etapă a Grupei B a Ligii Campionilor.

Dinamo a făcut o primă repriză de vis şi, având poarta „închisă” de portarul iranian Saeid Heidarirad, care a reuşit să apere nouă aruncări, a condus aproape permanent, diferenţa maximă fiind de cinci goluri (15-10).

A fost 16-12 la pauză, dar în repriza a doua, după ce a avut 20-15, Dinamo a încasat cinci goluri consecutive (20-20) şi jocul s-a echilibrat. Cu toate acestea, polonezii nu au reuşit să treacă niciodată în avantaj, iar în ultimele zece minute Dinamo a pus o diferenţă de două goluri faţă de adversara sa, câştigând în cele din urmă cu 32-29.

Brazilianul Raul Nantes Campos a fost cel mai bun jucător al lui Dinamo, cu 11 goluri. Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au mai marcat Octavian Bizău 7, Amine Bannour 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Christian Dissinger 2, Javier Humet Gaminde 2, Dan Racoţea 2, Alex Pascual Garcia 1, Valentin Ghionea 1.