Handbal / CS Dinamo, victorie de senzaţie cu Vive Kielce, în Liga Campionilor

193
Handbal / CS Dinamo, victorie de senzaţie cu Vive Kielce, în Liga Campionilor - 24193812724591172754074283326583-1631858845.jpg
Echipa masculin─â de handbal CS Dinamo Bucure┼čti a reu┼čit o victorie de senza┼úie, scor 32-29 cu Vive Kielce, ├«ntr-o partid─â disputat─â la Sala Dinamo, ├«n prima etap─â a Grupei B a Ligii Campionilor.

Dinamo a f─âcut o prim─â repriz─â de vis ┼či, av├ónd poarta ÔÇ×├«nchis─âÔÇŁ de portarul iranian Saeid Heidarirad, care a reu┼čit s─â apere nou─â arunc─âri, a condus aproape permanent, diferen┼úa maxim─â fiind de cinci goluri (15-10).

A fost 16-12 la pauz─â, dar ├«n repriza a doua, dup─â ce a avut 20-15, Dinamo a ├«ncasat cinci goluri consecutive (20-20) ┼či jocul s-a echilibrat. Cu toate acestea, polonezii nu au reu┼čit s─â treac─â niciodat─â ├«n avantaj, iar ├«n ultimele zece minute Dinamo a pus o diferen┼ú─â de dou─â goluri fa┼ú─â de adversara sa, c├ó┼čtig├ónd ├«n cele din urm─â cu 32-29.

Brazilianul Raul Nantes Campos a fost cel mai bun jucător al lui Dinamo, cu 11 goluri. Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au mai marcat Octavian Bizău 7, Amine Bannour 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Christian Dissinger 2, Javier Humet Gaminde 2, Dan Racoţea 2, Alex Pascual Garcia 1, Valentin Ghionea 1.