Handbal feminin: România "s-a trezit din comă" și a remizat cu Danemarca, la CE 2014

95
Handbal feminin: România

Marți seara, naționala feminină a României a încheiat la egalitate meciul cu reprezentativa Danemarcei, în grupele preliminare din Campionatul European 2014, 29-29. Româncele au avut un început de meci excepțional, iar după prima repriză au intrat la vestiare cu un avantaj de patru puncte, scor 16-12. În acest joc, s-a remarcat Țăcălie, prin reușitele sale extraordinare, dar și Neagu, care și-a făcut simțită prezența din ce în ce mai mult la linia de finalizare. Ultimul minut de joc a adus emoții mari pentru ambele echipe și galerii. România conducea cu un singur punct, iar danezele își doreau să mai marcheze măcar un gol în poarta adversarelor și au hotărât să atace, în ultimele șapte minute, cu portar înaintaș. Danemarca a reușit să egaleze în ultima secundă, iar meciul s-a încheiat cu o repriză, 29-29.