Handbal / HCDS, meci decisiv la Lisabona. Cirkovic: "Avem puterea să ne calificăm!"

234
Handbal / HCDS, meci decisiv la Lisabona. Cirkovic:

HC Dobrogea Sud a ajuns cu bine la Lisabona, acolo unde va susţine, deseară, meciul cu Sporting, din manşa secundă a turului doi preliminar al EHF European League.

Handbaliştii constănţeni au efectuat, aseară, în sala „Joao Rocha”, un ultim antrenament.

„Am rămas cu impresia că meritam mai mult la Constanța și trebuia să se termine la 3-4 goluri pentru noi. Acum e clar, dacă vrem să mergem mai departe, trebuie să câștigăm meciul la Lisabona. Eu zic că avem putere. Trebuie să ne ridicăm nivelul de joc. Trebuie să jucăm în apărare cum am jucat acasă în primele 20 minute din repriza a doua. Dar, fără 12-14 parade ale portarilor, nu se poate să câștigi cu o echipă care a jucat în Champions League.

Și atacul să meargă bine, dacă va fi strâns, avem nevoie de cel puțin 27 de goluri marcate”, a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, antrenorul Djordje Cirkovic.

Partida Sporting Lisabona - HC Dobrogea Sud este programată, deseară, de la ora 21.45 (ora României), și va fi transmisă în direct de Digi Sport 4.

Arbitrează brigada germană Fabian Baumgart / Sascha Wild.

În tur, la Sala Sporturilor din Constanţa, scorul a fost egal, 27-27.

Învingătoarea se va califica în grupele competiţiei.